6 טיפים לטיול הראשון בויאטנם

6 טיפים לטיול הראשון בויאטנם
admin

admin

ויאטנם היא מדינה ענקית, ויש בה המון דברים ומקומות שונים לראות ולחוות. אפשר לבלות פה חודשיים ולא להספיק להגיע לכל המקומות המרכזיים. יחד עם רשת מעולה של אוטובוסים, רכבות וטיסות, וגם אוכל רחוב מדהים – לא פלא שיותר ויותר מטיילים חוקרים כל עיר ומחוז בויאטנם. עם זאת, בדיוק כמו בכל מדינה, יש את האתגרים וההבדליים התרבותיים שויאטנם מציגה לתיירים. כדי שתוכלו לקבל את כל הטוב ולהימנע מרוב הרע, יצרנו עבורכם רשימת טיפים לטיול הראשון שלכם בויאטנם.

אל תטעו לחשוב שהמקומיים אינם נחמדים

התיירות בויאטנם היא לא דבר חדש, כך שהמקומיים ממש לא מתלהבים מתיירים. הוסיפו לכך את העובדה שהרבה ויאטנמים לא מרגישים בנוח לפנות לזרים באנגלית, ותקבלו אנשים שלא ששים לעזור לכם כשהם רואים שאתם מתקשים. זה יכול להרגיש כמו ניכור לעומת מקומות כמו לאוס או תאילנד. אבל אם תפנו למישהו בחיוך ותגידו שלום ("סין צ'או"), תקבלו בחזרה חיוך ועזרה.

דאגו לאינטרנט סלולרי

כן, ברוב המלונות, בתי הקפה והמסעדות יש חיבור וויפי, אבל לא יזיק לכם גם חיבור אינטרנט סלולרי. כשתצטרכו מפה, שיחה דחופה או עדכון מהבית – תודו לנו על כך. כרטיס סים מקומי עולה באזור ה-3-5 דולר ואפשר למצוא אותם בכל פיצוציה קטנה ברחוב. אחרי שתכניסו את הסים למכשיר, תצטרכו להירשם באינטרנט בתהליך לא מאוד פשוט, אבל לרוב המוכרים יוכלו לעזור לכם עם זה.

למדו את השטרות

השטרות בויאטנם (דונג) מגיעים בסכומים שבין 200 ל-500,000. שקל אחד שווה קצת יותר מ-6000 דונג (כך שמיליון דונג הם למעשה בערך 160 שקל). למרות שנחמד להיות מיליארדר בזמן הטיול שלכם, זה יכול להפוך את ההמרה למבלבלת מאוד. עשו לעצמכם שיטת המרה גסה יחסית (חצי מיליון דונג הם 80 שקלים, 30 אלף דונג הם מטבע של חמישה שקלים). בנוסף, הכירו את השטרות. כל האפסים האלה יכולים להיות מבלבלים, והגיוני שלא תבדילו בקלות בין שטר של 20,000 דונג לבין שטר של חצי מיליון (שניהם כחולים). סדרו את השטרות בארנק מהקטן לגדול, כדי שלא תשלמו מיליוני דונג לנהג המונית בטעות.

היזהרו מרמאויות במוניות

לא משנה מה תעשו, כשתיכנסו למונית, תקבלו הצעת מחיר יקרה בהרבה מאשר המקומיים. אי אפשר להתחמק מזה. יש לכם יותר כסף, והמוניות יגרמו לכם לשלם על כך. אבל אם תסכימו על סכום לפני הנסיעה, ותדעו את המסלול שלכם בערך (בעזרת אפליקצית מפות למשל), תוכלו להימנע מרמאויות ועקיצות גדולות. עלו רק על מוניות של חברת Mai Linh או Vinasun (לשתיהן יש גם אפליקציות כמו גט טקסי). מוניות "עצמאיות" הן מסוכנות יחסית, עם נהגים לא זהירים ומונה שיכול לזנק כשלא תסתכלו. בערים גדולות מומלץ להשתמש באפליקציות בינלאומיות כמו גראב או אובר.

הכירו את התחבורה הציבורית

סביר להניח שתשתמשו באוטובוס לילה בשביל נסיעה ארוכה מאוד. אבל כדאי לדעת שהמושבים באוטובוסים האלו (שכביכול מיועדים לשינה), אין הרבה מקום לרגליים אם אתם גבוהים ממטר ושישים. כדאי גם לדעת שברוב הנסיעות האלו מקרינים סרטים או משמיעים מוזיקה בשעות שהרבה יותר הגיוני להיות בשקט ולישון. הצטיידו באטמי אוזניים, מסיכות שינה ואוזניות מבטלות רעשים. לפעמים כדאי גם לשקול אפשרות מעט יקרה יותר, ולחצות מרחקים ארוכים בטיסת פנים. אם תזמינו מספיק זמן מראש, פערי המחירים לא יהיו גדולים, תגיעו תוך שעה-שעתיים ותחסכו הרבה מאוד כאב ראש (וגב). בין אוטובוס לטיסה, יש את האפשרות לנסוע ברכבת. הרכבת נמתחת מדרום לצפון, ועוברת בדרך פשוט יפהפיה.

היו עירניים ברחוב

פשיעה אלימה היא נדירה ביותר בויאטנם, אבל חטיפות תיקים וכיוסים קורים לא מעט. אל תשתמשו בנייד שלכם הרבה כשאתם ברחוב, השאירו את הדרכון במלון ואל תשתכרו (תיירים שיכורים הם מטרות קלות במיוחד). 

פוסטים נוספים